Údržba moderních látkových vložek

 Obsah

Skladování

Údržba moderních látkových vložek je velmi podobná údržbě látkových prsních vložek a moderních látkových plenek. Všechny tyto výrobky můžete skladovat i prát najednou. Po použití stačí vložku přehnout a vložit do PUL pytlíčku.Tento pytlíček je ideální pro uchovávání vložek, protože je vyroben z prodyšného PULu. Pokud zrovna nemáte k dispozici pytlíček nebo jinou vhodnou taštičku, můžete ji zapnout do psaníčka (viz. foto) a uschovat ji do jakékoliv kapsy. Doma pak vložky přendejte do prádelního koše nebo velkého PUL pytle (v případě sepnutí do psaníčka vložku při přenosu rozepněte), ve kterém shromažďujete prádlo pro praní na 60°C a do 2-3 dnů je vyperte. 

Důležité upozornění: Neskladujte vložky ve vodě! Je to ráj pro bakterie. A už vůbec neskladujte vložky ve vodě s octem či solí - došlo by k nevratnému poškození vláken.

Jak správně prát látkové vložky

Praní by mělo probíhat následovně: vysypte vložky z PUL pytle či prádelního koše přímo do pračky, můžete přidat u další prádlo, které je potřeba vymáchat (např. spodní prádlo, dětské látkové pleny). Pračku naplňte maximálně do ½ a zapněte samostatný program máchání. Poté můžete přidat další prádlo, které nepotřebuje vymáchat (např. ručníky, ponožky, utěrky, ložní prádlo). a zapněte hlavní prací cyklus s práškem a na 60 °C. Zásadně nepoužívejte aviváž ani mýdlové prací prášky (např. prací sliz), tyto produkty způsobují obalení vláken a materiál pak ztrácí svou savost.

Doporučujeme ověřené NON TOXIC prášky od zn. Sonett, Almawin, Attitude a BIO D. Jedná se o přírodní prací prášky, které jsou šetrné k přírodě i pokožce vašeho děťátka. Z běžné komerce pak můžeme doporučit Formil z Lidlu či Denk Mit z drogerie DM. Všechny uvedené prací prostředky jsou vhodnější v sypké formě, tedy v prášku.

Látkové menstruační vložky můžete sušit v domácí sušičce prádla

Jak se vypořádat se skvrnami

Pokud se stane, že na vložce zůstanou i po vyprání skvrny např. z důvodu použití teplé vody před vymácháním, není třeba vložku prát znovu. Z hygienického hlediska je vložka dostatečně ošetřena a vydesinfikována díky 60 ° a jde pouze o estetický dojem. Skvrna nejčastěji zmizí během dalších dvou pracích cyklů případně to vždy jistí sluníčko.

Pokud by vám to však vadilo, můžete vložku potřít žlučovým mýdlem, které necháte působit, poté vložku dostatečně propláchnete a pokračujte v klasické prací údržbě. Na odstranění skvrn lze také použít perkarbonát sodný, v němž necháte vložky odmočit. Toto však doporučujeme praktikovat vyjmečně, neboť perkarbonát může poškodit laminaci.