Látkové vložky jednoduše a přehledně III.: Základní sada, doplňy k ní a údržba

 

 Základní sada

testovačka

Látkovací výbava každé ženy je velmi individuální záležitostí a proto je nejlepší “odpíchnout” se od své nynější spotřeby jednorázových menstruačních pomůcek. Pokud je Vaše menstruace slabší, pravděpodobně si vystačíte se slipovými vložkami. V případě potřeby, pak v nejsilnějších dnech a na noc můžete zkusit vložku denní, která má o jedno savé jádro navíc. Naopak pokud patříte mezi ženy, které krvácejí silněji, bude Vaše výbava sestavena především z denních a nočních vložek.

Vzhledem k tomu, že látkové vložky je potřeba do dvou dnů vyprat a jeden následující den schnou, obsahuje průměrná sada zhruba 20 kusů vložek. Pokud máte k dispozici sušičku prádla, je tento počet ještě nižší.

Vzhledem ke zmíněné individuálnosti nejen v počtu potřebných kusů látkových vložek, ale především v oblibě k danému materiálu, doporučujeme začít s tzv. TESTOVACÍ SADOU. Testovací sada obsahuje 4 základní typy vložek, na nichž si kromě různých tvarů vyzkoušíte i všechny druhy materiálů. Díky tomuto testování si velmi rychle ujasníte, jaká varianta je pro Vás ta nejvhodnější a další vložky objednáte na míru Vašim potřebám. 

 

Příklad pro středně silnou menstruaci trvající 5dní:

nahled vložek 2

 

Co se bude ještě hodit:

Hodí se jak na čisté, tak i použité vložky. Vyrábí se od velikosti XS (malá nenápadná kapsička) až po velikost L, kam se vejde špinavé prádlo z celého víkendu. Volit můžete také mezi tzv. jedno a dvoukomorovým pytlem (díky dvoum odděleným komorám můžete v jednom pytlíku nosit čisté i použité vložky zároveň).

tašky

Vysoce účinný prostředek proti skvrnám od ovoce, krve, inkoustu, propisky, trávy, tuku atd. Navlhčené mýdlo aplikujte přímo na skvrnu, nechte působit a poté dostatečně opláchněte. V případě potřeby proces opakujte a poté pokračujte v obvyklé prací rutině.

  • Perkarbonát sodný - nejlepší pomocník v domácnosti

Perkarbonát je takový malý poklad každé “ekohospodyňky”. Pokud Vás trápí skvrny či zašedlé prádlo, nebojte se ho použít. V případě potřeby můžete vložky samostatně odmočit v koupeli s perkarbonátem sodným anebo jej rovnou přidat do hlavního pracího cyklu. Nezapomeňte, že pro aktivaci perkarbonátu sodného při teplotě nižší než 60°C je potřeba přidat TAED.

  • Koš či kyblíček na použité vložky - pohodlné uložení

Doma je nejjednodušší odkládat použité vložky do prádelního koše či kyblíku, velmi oblíbené jsou plastové nádoby z obchodních domů IKEA, ty však doporučujeme nechávat pootevřené. 

ÚDRŽBA

Prací rutina je velmi podobná údržbě látkových prsních vložkek a moderních látkových plenek, díky tomu lze všechny tyto výrobky prát najednou. Po použití stačí vložku sepnout a vložit do PUL pytlíčku (v něm je uchována v těch nejideálnějších podmínkách, protože je také vyroben z prodyšného PULu), doma pak vložky přendejte do prádelního koše, který shromažďuje prádlo pro praní na 60°C a do 2-3 dnů vyperte. 

Důležité upozornění - neskladujte ve vodě, to je ráj pro bakterie (a už vůbec ne s octem či solí apod - došlo by k poškození vláken). Samotné praní by pak probíhá následovně: sepnuté vložky rozepněte a vložte do pračky spolu s dalším prádlem (plňte maximálně do ½), zapněte samostatný program máchání a teprve poté hlavní prací cyklus na 60°C. Na vložky zásadně nepoužejte aviváž ani prací prášky na bázi mýdla, způsobují obalení vláken a materiál pak ztrácí svou savost. Za Breberky Vám mohu doporučit ověřené NON TOXIC prášky od zn. Sonett, Almawin a BIO D. Jedná se o přírodní prací prášky, které jsou šetrné k přírodě i pokožce Vašeho děťátka. Všechny značky máme vyzkoušené a jsme s nimi velmi spokojení. Z běžné komerce pak mohu doporučit Formil z Lidlu či Denk Mit z drogerie DM. Všechny uvedené prací prostředky jsou vhodnější v sypké formě, tedy prášku.Látkové menstruační vložky můžete po vyprání s klidnem sušit v domácí sušičce prádla.

Pokud se stane, že Vám na vložce zůstanou i po vyprání skvrny, není třeba vložku prát znovu. Z hygienického hlediska je vložka dostatečně ošetřena a vydesinfikována a jde pouze o estetický dojem. Skvrna nejčastěji zmizí během dalších dvou pracích cyklů. Pokud by Vám to však vadilo, můžete vložku potřít žlučovým mýdlem, které necháte působit, poté vložku dostatečně propláchnete a pokračujte v klasické prací údržbě, případně lze na odstranění skvrn použít i perkarbonát sodný v němž necháte vložky odmočit.

tasticka