AKCE: Kupte jakékoliv dětské kalhoty VE SLEVĚ a máte DOPRAVU ZDARMA na celou objednávku.

2. Savá vrstva - čč, vv a kalhotková plena

 

❤️ Látkování jednoduše a přehledně II. ❤️

- VRSTVY V LÁTKOVÉ PLENĚ

- SAVÁ ČÁST A JEJÍ ÚDRŽBA

V prvním díle jsme si ukázali z jakých vrstev se látková plenka skládá a zaměřili se na vrstvu separační. Ve druhém díle si jen stručně zopakujeme uspořádání jednotlivých vrstev a detailněji rozebereme část druhou tzn. savou.

 

Ryhloopakování - jednotlivé části látkové pleny:

1. separační vrstva (ta nejblíže k pokožce miminka)

2. savá vrstva (část s absorbční schopností - kalhotkové plenky, čtverce, vícevrstvé plenky..)

3. nepropustná vrstva (PUL kalhotky, fleecaky, vlňáčky..)

 vrsty v plence s popiskem

Savá vrstva


Je část mezi separační (dotykovou) vrstvou a nepromokavou (svrchní) částí plenky. Slouží k nasáknutí “vyprodukovaných” tekutin, takže je to vlastně taková houba. Na trhu je nepřeberné množství druhů nejen jednotlivých savých plenek/vrstev, ale i materiálů z kterých se vyrábí, tak si je pojďme postupně představit.

 

1) České čtverce

 • zkratkou ČČ aneb klasika, kterou známe z dětství
 • při nákupu je důležité volit plenky s vyšší gramáží (Např Kikko„staré časy“ či Libštátské extra kvality)
 • levné (nové +- 40Kč/ks, bazárkové +- 15Kč/ks)
 • rychloschnoucí variabilní (jednoduše se dá upravit velikosti i sklad)
 • další využití: pod hlavičku, při kojení, na koupání a poté co ději odrostou jsou skvělým pomocníkem při úklidu
 • skvělé jsou i staré klasiky, které můžeme zdědit, většinou se jedná o velmi kvalitní plenky s dlouhou životností
 • bavlněné mohou hrubnout (pokud nemáte sušičku je potřeba je před použitím promnout v ruce)
 • nejméně savá varianta látkování (savost lze ale zvýšit kvalitní vkládací plenkou), lepší savostí vynikají bambusové plenky, které jsou i příjemnější na dotyk, bohužel se však během praní hodně sráží

 

bílé čč

Sklady
Nejoblíbenější sklady pro novorozence jsou tzv. minidrak a kalhotkový, dále je velmi známý novorozenecký, klasika “narovno” (kde však hrozí protečení stolice na svrchní kalhotky) nebo třeba rostoucí yo-fold.

Nezapomeňte, že cípy plenky nelze vždy založit a u více se pohybujících dětí založení nedrží tak dobře, je tudíž třeba něčím plenku sepnout, k tomu skvěle poslouží: snappi sponka, boingo, tunýlek či plenkový špendlík.

*podrobněji v následujícím článku, věnovanému pouze skladům 
 

2) Vícevrstvá plenka nebo prefold

 • tvar obdélníku či čtverce (různé rozměry aby plenka ideálně padla - velikosti většinou značeny S, M, L)
 • skládá se z několik vrstev příjemného a antibakteriálního bambusu či klasické bavlny
 • savější než české čtverce, ale díky možnosti rozložení schnou rychle
 • využití především na kalhotkový sklad, ale "narovno" se skvěle hodí kamkoliv, kde potřebujete zvýšit savost (kalhotková plena, noční plena, kapsovka či jen klasický čč)
 • v zahraničí jsou tyto názvy používané pro jeden produkt, v Čechách se označení prefold ujalo pro obdélníkovou plenku, která má po celé ploše stejně vrstev (obvykle 2) a plenka vícevrstvá má méně látky v krajích (většinou opět 2) a zesílený střed (ze 3 až 4 vrstev). 

 

vvpreoldupraveny2

 

3) Kalhotkové plenky 

 • vypadají opravdu jako kalhotky a jsou praktické, rychlé a pohodlné na přebalování
 • přírodní materiály jako jsou bambus, konopí a bavlna zaručí zdravé a prodyšné prostředí
 • vynikají vysokou savostí, kterou lze ještě zvýšit vkládacími plenkami
 • vyrábí se v různých velikostech (novorozenecká, jednovelikostní, XL) úměrných věku miminka
 • každou velikost můžeme dále regulovat, jak ve výšce sedu (pomocí zmenšovacích patentek), tak v obvodu kolem bříška (suchým zipem, patentkami či utažením uší založením/snappi sponkou...)
 • různé varianty a druhy vhodné pro různé příležitosti např.: dvouvrstvé na snapku, které vynikají rychlostí schnutí, klasické denní vhodné pro běžné nošení (s dobrou vkládací plenkou spolehlivé i v noci) a se zvýšenou savostí nebo-li noční pro velké "učůránky".
 • jemně řasené gumičky zabraňují protečení řidší stolice na svrchní kalhotky a případně oblečení
 • oproti předchozím dvou variantám delší doba schnutí (bez sušičky cca 1 - 1,5 dne)

 

sz I pat I snapka

 

ÚDRŽBA:

prani na 60 se sušičkou

Péče o všechny savé části plenky je většinou stejná (ať už se jedná o čtverce, vv, preofold či kalhotovky). Plenku nejprve očistíme od zbytků stolice (pokud máte WC spršku neváhejte ji použít! :)) , které nezachytila separační vrstva a poté vhodíme do prádelního koše/kyblíku. Počůrané můžeme do kyblíku hodit rovnou. Důležité je plenky dát nejdříve na samostatný program máchání a teprve poté zapnout hlavní prací program na 60°C. Opět ani na savé části pleny nedoporučujeme používat mýdlové prostředky či aviváž = mohou zanést vlákna a snížit tak absorpční schopnost plenky. Je dobré také občas zkontrolovat množství vody v pračce a zda nám prací prostředek moc nepění (pokud ano, snižte dávku = plenky by se mohly zanést usazeninami, což vede k rychlejšímu opotřebení). Po vyprání můžeme dát plenky do sušičky, pokud sušíme na věšáku, tak volně přehozené přes 2 šňůry, což nám zajistí nejen rychlejší schnutí ale zároveň i u plenek s gumičkou nesníží její životnost.

 

Upozornění: Kalhotkové plenky pereme zásadně zapnuté na bříšku a otočené naruby nebo s přilepenými SZ určenými pro praní.

= ne v protisuchu na plence! Protisuchy které jsou přišité na plenku slouží jako ochrana proti poškrábání miminka či zatrhnutí vláken během přebalování a skladování. Praní zapnutých plen v protisuchu výrazně snižuje jejich životnost.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení