2. Savá vrstva - čč, vv a kalhotková plena

 

❤️ Látkování jednoduše a přehledně II. ❤️

- VRSTVY V LÁTKOVÉ PLENĚ

- SAVÁ ČÁST A JEJÍ ÚDRŽBA

V prvním díle jsme si ukázali z jakých vrstev se látková plenka skládá a zaměřili se na vrstvu separační. Ve druhém díle si jen stručně zopakujeme uspořádání jednotlivých vrstev a detailněji rozebereme část druhou tzn. savou.

 

Ryhloopakování - jednotlivé části látkové pleny:

1. separační vrstva (ta nejblíže k pokožce miminka)

2. savá vrstva (část s absorbční schopností - kalhotkové plenky, čtverce, vícevrstvé plenky..)

3. nepropustná vrstva (PUL kalhotky, fleecaky, vlňáčky..)

 vrsty v plence s popiskem

Savá vrstva


Je část mezi separační (dotykovou) vrstvou a nepromokavou (svrchní) částí plenky. Slouží k nasáknutí “vyprodukovaných” tekutin, takže je to vlastně taková houba. Na trhu je nepřeberné množství druhů nejen jednotlivých savých plenek/vrstev, ale i materiálů z kterých se vyrábí, tak si je pojďme postupně představit.

 

1) České čtverce

  • zkratkou ČČ aneb klasika, kterou známe z dětství
  • při nákupu je důležité volit plenky s vyšší gramáží (Např Kikko„staré časy“ či Libštátské extra kvality)
  • levné (nové +- 40Kč/ks, bazárkové +- 15Kč/ks)
  • rychloschnoucí variabilní (jednoduše se dá upravit velikosti i sklad)
  • další využití: pod hlavičku, při kojení, na koupání a poté co ději odrostou jsou skvělým pomocníkem při úklidu
  • skvělé jsou i staré klasiky, které můžeme zdědit, většinou se jedná o velmi kvalitní plenky s dlouhou životností
  • bavlněné mohou hrubnout (pokud nemáte sušičku je potřeba je před použitím promnout v ruce)
  • nejméně savá varianta látkování (savost lze ale zvýšit kvalitní vkládací plenkou), lepší savostí vynikají bambusové plenky, které jsou i příjemnější na dotyk, bohužel se však během praní hodně sráží

 

bílé čč

Sklady
Nejoblíbenější sklady pro novorozence jsou tzv. minidrak a kalhotkový, dále je velmi známý novorozenecký, klasika “narovno” (kde však hrozí protečení stolice na svrchní kalhotky) nebo třeba rostoucí yo-fold.

Nezapomeňte, že cípy plenky nelze vždy založit a u více se pohybujících dětí založení nedrží tak dobře, je tudíž třeba něčím plenku sepnout, k tomu skvěle poslouží: snappi sponka, boingo, tunýlek či plenkový špendlík.

*podrobněji v následujícím článku, věnovanému pouze skladům 
 

2) Vícevrstvá plenka nebo prefold

  • tvar obdélníku či čtverce (různé rozměry aby plenka ideálně padla - velikosti většinou značeny S, M, L)
  • skládá se z několik vrstev příjemného a antibakteriálního bambusu či klasické bavlny
  • savější než české čtverce, ale díky možnosti rozložení schnou rychle
  • využití především na kalhotkový sklad, ale "narovno" se skvěle hodí kamkoliv, kde potřebujete zvýšit savost (kalhotková plena, noční plena, kapsovka či jen klasický čč)
  • v zahraničí jsou tyto názvy používané pro jeden produkt, v Čechách se označení prefold ujalo pro obdélníkovou plenku, která má po celé ploše stejně vrstev (obvykle 2) a plenka vícevrstvá má méně látky v krajích (většinou opět 2) a zesílený střed (ze 3 až 4 vrstev). 

 

vvpreoldupraveny2

 

3) Kalhotkové plenky 

  • vypadají opravdu jako kalhotky a jsou praktické, rychlé a pohodlné na přebalování
  • přírodní materiály jako jsou bambus, konopí a bavlna zaručí zdravé a prodyšné prostředí
  • vynikají vysokou savostí, kterou lze ještě zvýšit vkládacími plenkami
  • vyrábí se v různých velikostech (novorozenecká, jednovelikostní, XL) úměrných věku miminka
  • každou velikost můžeme dále regulovat, jak ve výšce sedu (pomocí zmenšovacích patentek), tak v obvodu kolem bříška (suchým zipem, patentkami či utažením uší založením/snappi sponkou...)
  • různé varianty a druhy vhodné pro různé příležitosti např.: dvouvrstvé na snapku, které vynikají rychlostí schnutí, klasické denní vhodné pro běžné nošení (s dobrou vkládací plenkou spolehlivé i v noci) a se zvýšenou savostí nebo-li noční pro velké "učůránky".
  • jemně řasené gumičky zabraňují protečení řidší stolice na svrchní kalhotky a případně oblečení
  • oproti předchozím dvou variantám delší doba schnutí (bez sušičky cca 1 - 1,5 dne)

 

sz I pat I snapka

 

ÚDRŽBA:

prani na 60 se sušičkou

Péče o všechny savé části plenky je většinou stejná (ať už se jedná o čtverce, vv, preofold či kalhotovky). Plenku nejprve očistíme od zbytků stolice (pokud máte WC spršku neváhejte ji použít! :)) , které nezachytila separační vrstva a poté vhodíme do prádelního koše/kyblíku. Počůrané můžeme do kyblíku hodit rovnou. Důležité je plenky dát nejdříve na samostatný program máchání a teprve poté zapnout hlavní prací program na 60°C. Opět ani na savé části pleny nedoporučujeme používat mýdlové prostředky či aviváž = mohou zanést vlákna a snížit tak absorpční schopnost plenky. Je dobré také občas zkontrolovat množství vody v pračce a zda nám prací prostředek moc nepění (pokud ano, snižte dávku = plenky by se mohly zanést usazeninami, což vede k rychlejšímu opotřebení). Po vyprání můžeme dát plenky do sušičky, pokud sušíme na věšáku, tak volně přehozené přes 2 šňůry, což nám zajistí nejen rychlejší schnutí ale zároveň i u plenek s gumičkou nesníží její životnost.

 

Upozornění: Kalhotkové plenky pereme zásadně zapnuté na bříšku a otočené naruby nebo s přilepenými SZ určenými pro praní.

= ne v protisuchu na plence! Protisuchy které jsou přišité na plenku slouží jako ochrana proti poškrábání miminka či zatrhnutí vláken během přebalování a skladování. Praní zapnutých plen v protisuchu výrazně snižuje jejich životnost.