500Kč kredit na vánoční nákup u Breberek - více info zde: https://bit.ly/2Ktfwmb Projekt MMA pomáhá - Ellenka a Toník, více info zde: https://bit.ly/2KXpE6W

Látkové vložky jednoduše a přehledně: Výhody, druhy a varianty, údržba

Moderní látkové vložky

Poznejte ten rozdíl.

 Moderní látkové vložky jsou luxusním “pokladem” každé ženy či dívky. Oproti svým jednorázovým sokyním jsou nejen hezčí a pohodlnější, ale i zdravější, ekologičtější a v neposlední řadě levnější. Využijete je na všechny situace spojené s gynekologickými potížemi, přičemž u většiny jsou dokonce vhodnější, stejně tak jsou nejpřirozenější ochranou při menstruaci. .

vlozky 2 

Látkové vložky lze využít:
- pro každodenní pocit čistoty
- při mykózách a infekcích
- během celého období menstruace
- po porodu a “ženských” operacích
- jako spolehlivou ochranu při inkontinenci

 

Ke každému z výše uvedených příkladů je třeba přistupovat individuálně, pokud si ani po přečtení tohoto článku nebudete s výběrem jisté, jsme pro Vás k dispozici na tel. 728 780 041 či emailu info@breberky.cz.

Výhody látkových vložek

Vzhled a pohodlí

Doslova “jako v bavlnce” se budete cítit v našich látkových vložkách. Měkoučké materiály, které na výrobu vložek používáme jsou poddajné a velmi příjemné na dotyk. V pozadí nezůstává ani celkový vzhled vložky, sympatický tvar a nápaditý design, je opravdovým skvostem mezi pomůckami pro intimní hygienu žen.

Zdraví

Látkové vložky jsou zdravější hned z několika důvodů, jedním z nejvýznamnějších je, že nepřijdete do styku s žádnými chemikáliemi, protože látkové vložky se vyrábí z přírodních materiálů, tudíž neobsahují žádné absorpční gely a nejsou parfemované. Jednorázové vložky bývají také běleny chlorem, což nemá žádný praktický význam, jde pouze o estetickou záležitost, která má však velký dopad na naše zdraví. Dalším z významných faktorů, který hraje do karet látkovým vložkám je fakt, že jsou mnohem prodyšnější, což zabraňuje nepříjemnému pocitu vlhkosti a případnému zapaření. Díky kombinaci celkové prodyšnosti vložky s použitím antibakteriálních materiálů jejich nošení také předchází množení bakterií či kvasinek.

Ekologie

Věděly jste, že průměrná žena za svůj život během menstruace spotřebuje až 10 000 jednorázových vložek či tampónů, které se budou rozkládat minimálně 250 let? Používáním moderních látkových vložek se můžete posunout o kousek dál ve svém zero waste konceptu a ušetřit tak naši planetu dalšího zbytečného odpadu. Na jeden cyklus totiž budete potřebovat pouze 20 látkových vložek, které Vám vydrží i déle než 10let. Jsou vyrobeny z přírodních látek, část dokonce v BIO kvalitě a použitá barviva jsou rostlinného původu. Například oblíbený Eco-PUL, který používáme i při výrobě dětských látkových plen má vegan certifikaci a splňuje nejpřísnější zdravotní kritéria pro styk s pokožkou (neobsahuje olovo ani těžké kovy, PVC, diisokyanáty, chlor, plastifikátory, latex, ftaláty ani BPA).

Ekonomie

Jak jsme zmínili výše, na dalších zhruba 10 let si vystačíte s nákupem zhruba 20ti kusů látkových vložek (doporučená výbava viz. níže). Dle našich výpočtů se Vám investice do látkových vložek vrátí v horizontu 2-3 let. Podívejte se na naše srovnání intimních hygienických pomůcek v přehledné tabulce:

 

 

Látkové vložky

Moje spotřeba

Menstruační kalíšek

Mořská houba

Eko/Bio

jednorázové vložky

Klasické

jednorázové vložky

Cena za kus*

141,00 Kč

 

500,00 Kč

125,00 Kč

7,00 Kč

4,00 Kč

Spotřeba za rok

20

 

1

2

240

240

Životnost

10 - 15let

 

10 - 15let

6 měsíců

0

0

Náklady za 1. rok

2 820,00 Kč

 

500,00 Kč

250,00 Kč

1 680,00 Kč

960,00 Kč

Náklady za 5 let

2 820,00 Kč

 

500Kč

1 250,00 Kč

8 400,00 Kč

4 800,00 Kč

Náklady za 10 let

2 820,00 Kč

 

500Kč

2 500,00 Kč

16 800,00 Kč

9 600,00 Kč

* průměrné ceny intimních hyg. pomůcek na českém trhu vs. látkové vložky Breberky z ukázkové sady (viz. níže)

 

Tip: Pokud zvažujete používání látkových vložek při inkontinenci, můžete si svou úsporu jednoduše vypočítat v obdobné tabulce.

 

Základní sada

testovačka

Látkovací výbava každé ženy je velmi individuální záležitostí a proto je nejlepší “odpíchnout” se od své nynější spotřeby jednorázových menstruačních pomůcek. Pokud je Vaše menstruace slabší, pravděpodobně si vystačíte se slipovými vložkami. V případě potřeby, pak v nejsilnějších dnech a na noc můžete zkusit vložku denní, která má o jedno savé jádro navíc. Naopak pokud patříte mezi ženy, které krvácejí silněji, bude Vaše výbava sestavena především z denních a nočních vložek.

Vzhledem k tomu, že látkové vložky je potřeba do dvou dnů vyprat a jeden následující den schnou, obsahuje průměrná sada zhruba 20 kusů vložek. Pokud máte k dispozici sušičku prádla, je tento počet ještě nižší.

Vzhledem ke zmíněné individuálnosti nejen v počtu potřebných kusů látkových vložek, ale především v oblibě k danému materiálu, doporučujeme začít s tzv. TESTOVACÍ SADOU. Testovací sada obsahuje 4 základní typy vložek, na nichž si kromě různých tvarů vyzkoušíte i všechny druhy materiálů. Díky tomuto testování si velmi rychle ujasníte, jaká varianta je pro Vás ta nejvhodnější a další vložky objednáte na míru Vašim potřebám. 

 

Příklad pro středně silnou menstruaci trvající 5dní:

 

Co se bude ještě hodit:

Hodí se jak na čisté, tak i použité vložky. Vyrábí se od velikosti XS (malá nenápadná kapsička) až po velikost L, kam se vejde špinavé prádlo z celého víkendu. Volit můžete také mezi tzv. jedno a dvoukomorovým pytlem (díky dvoum odděleným komorám můžete v jednom pytlíku nosit čisté i použité vložky zároveň).

tašky

Vysoce účinný prostředek proti skvrnám od ovoce, krve, inkoustu, propisky, trávy, tuku atd. Navlhčené mýdlo aplikujte přímo na skvrnu, nechte působit a poté dostatečně opláchněte. V případě potřeby proces opakujte a poté pokračujte v obvyklé prací rutině.

 • Perkarbonát sodný - nejlepší pomocník v domácnosti

Perkarbonát je takový malý poklad každé “ekohospodyňky”. Pokud Vás trápí skvrny či zašedlé prádlo, nebojte se ho použít. V případě potřeby můžete vložky samostatně odmočit v koupeli s perkarbonátem sodným anebo jej rovnou přidat do hlavního pracího cyklu. Nezapomeňte, že pro aktivaci perkarbonátu sodného při teplotě nižší než 60°C je potřeba přidat TAED.

 • Koš či kyblíček na použité vložky - pohodlné uložení

Doma je nejjednodušší odkládat použité vložky do prádelního koše či kyblíku, velmi oblíbené jsou plastové nádoby z obchodních domů IKEA, ty však doporučujeme nechávat pootevřené.DRUHY A VARIANTY LÁTKOVÝCH VLOŽEK

Savost:  ♥ (minimálně savé) - ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ (velmi savé)

Prodyšnost: ☺(minimálně prodyšné) - ☺ ☺ ☺ ☺ ☺ (vysoce prodyšné)

 

Menstruační lísteček

Savost:  ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

Interlabia pad neboli Lísteček, je malý, nenápadný kousek oblého kapkovitého tvaru. Používá se pro zvýšení savosti a pomáhá odvádět krev do vložky. Vkládá se přeložený napůl či srolovaný mezi pysky, čímž pomáhá odvádět krev přímo do vložky.

Varianty: 

 • spodní strana: bavlněný úplet
 • dotyková strana: bavlněný úplet nebo bambusové froté

listelistečeklistecek

Intimní vložka

Savost:  ♥ ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

Intimní vložku tvoří dvě vrstvy látky bez savého jádra, tudíž je vhodná pro minimální únik moči (v řádu kapek) a menstruační “špinění”. Často se také používá jako ochrana prádla při bakteriálních či kvasinkových infekcích doprovázených nepříjemným výtokem nebo jako pojistka k menstruačnímu kalíšku.

Rozměr: 19cm x 5,5 - 6,5cm

Varianty: 

 • spodní strana: bavlněný úplet, fleece
 • dotyková strana: bavlněný úplet, bambusové froté nebo kojenecký plyš

intimky

Slipová vložka

Savost:  ♥ ♥ ♥ - ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺ - ☺

Slipové vložky mají všitou jednu vrstvu vysokogramážního savého jádra, díky níž spolehlivě zvládnou únik moči v každodenních situacích jako je smích, zakašlání či kýchnutí. Rovněž je vhodná pro dny, kdy je menstruační krvácení slabší. Velmi oblíbená je také jako pojistka k menstruačnímu kalíšku.

Rozměr: 20cm x 5,5 - 6,5cm

Varianty: 

 • spodní strana: bavlněný úplet, fleece, PUL nebo froté s PU zátěrem
 • dotyková strana: bavlněný úplet, bambusové froté nebo kojenecký plyš

 vložkavložka 2fleece

Denní vložka

Savost:  ♥ ♥ ♥ ♥ - ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺ - ☺

Klasické denní vložky si oblíbily především, ženy se silnější menstruací či urgentní inkontinencí. Dvě vrstvy vysokogramážního savého jádra z bavlny rychle absorbují větší únik moči či menstruační krve a zajistí tak pocit pohodlí a jistoty.

Rozměr: 22cm x 7 - 8cm

Varianty: 

 • spodní strana: bavlněný úplet, fleece, pul nebo froté s PU zátěrem
 • dotyková strana: bavlněný úplet, bambusové froté nebo kojenecký plyš

vlozka dennídení

Noční vložka

Savost:  ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺

Noční vložka má stejně jako vložka denní dvě savá jádra, ale liší se svými rozměry, které poskytují větší plochu pro pohlcení moči či menstruační krve. Nejčastěji se využívá při vysoké urgentní inkontinenci, na noční krvácení během menstruace (ideálně v kombinaci s menstruačním lístečkem), po operačním výkonu či porodu.

Rozměr: 28cm x 8 - 9cm

Varianty: 

 • spodní strana: fleece, pul nebo froté s PU zátěrem
 • dotyková strana: bavlněný úplet, bambusové froté nebo kojenecký plyš

noční 1noční

Vložka XL

Savost:  ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ Prodyšnost: ☺ ☺ ☺ ☺

XL vložky jsou určeny ženám, kterým nestačí standardní rozměry denních či nočních vložek a potřebují opravdu spolehlivou ochranu při masivním úniku moči či krve.  

Rozměr: 34cm x 9-10cm

Varianty: 

 • spodní strana: fleece, pul, froté s PU zátěrem
 • dotyková strana: bavlněný úplet, bambusové froté, kojenecký plyš

 vložky 3_1


Všechny druhy vložek vyrábíme i v provedení bez křidélek. Využijete je především při sportu (př. jízda na kole), kdy by pro Vás klasické zapínání na patentek mohlo být nepohodlné. Propustné varianty bezkřidélkových vložek se při velkém krvácení či vysoké inkontinenci dají využít i jako booster k další vložce.

bezkridlacky 

 

PŘEHLED MATERIÁLŮ

Dbáme na kvalitu a tak všechny materiály, které na výrobu používáme jsou testovány Textilním zkušebním ústavem nebo mají certifikát OEKO-TEX® tř.

Spodní vrstva:
u kalhotek
 
a) bavlna
 • propustná
 • velmi prodyšná
 • přírodní materiál
 • designově zajímavá

 

b) fleece
 • polopropustný
 • prodyšný
 • rychloschnoucí
 • nesmekavý

 

c) PUL
 • nepropustný
 • částečně prodyšný
 • rychloschnoucí
 • designově zajímavý

 

d) bavlněné froté s PUL zátěrem
 • nepropustné
 • částečně prodyšný
 • nesmekavý
 
 
Střední vrstva:
zašitá uvnitř
 
a) bavlna
 • přírodní materiál
 • prodyšná
 • velmi savá
 
Vrchní vrstva:
dotyková
 
a) kojenecký plyš
 • nebo-li velur, aksamit či samet
 • počesané bavlněné froté
 • heboučký, velmi příjemný na dotek
 • perfektně se z něj vyperou skvrny

 

b) bambusové froté
 • extra savé
 • antibakteriální
 • vysoká prodyšnost
 • jemné a příjemné na dotyk
 • nehrubne ani při dlouhodobém používání

 

c) bavlněný úplet

 • prodyšný
 • rychloschnoucí
 • příjemný na dotek
 • designově zajímavý

 ÚDRŽBA

Po použití stačí vložku sepnout a vložit do pytlíčku. Doma pak vložky přendejte do prádelního koše a do dvou dnů vyperte. Prací rutina by měla být následující: sepnuté vložky rozepněte a vložte do pračky (plnit maximálně do ½), zapněte samostatný program máchání a teprve poté hlavní prací cyklus na 60°C. Na vložky zásadně nepoužejte aviváž ani prací prášky na bázi mýdla, způsobují obalení vláken a materiál pak ztrácí svou savost. Látkové vložky můžete sušit v domácí sušičce.

 

Pokud se stane, že Vám na vložce zůstanou i po vyprání skvrny, není třeba vložku prát znovu. Z hygienického hlediska je vložka dostatečně ošetřena a vydesinfikována a jde pouze o estetický dojem. Skvrna nejčastěji zmizí během dalších dvou pracích cyklů. Pokud by Vám to však vadilo, můžete vložku potřít žlučovým mýdlem, které necháte působit, poté vložku dostatečně propláchnete a pokračujte v klasické prací údržbě, případně lze na odstranění skvrn použít i perkarbonát sodný v němž necháte vložky odmočit.

tasticka