Kdy používat látkové vložky a jaké jsou jejich výhody

Moderní látkové vložky jsou luxusním “pokladem” každé dívky či ženy, která potřebuje spolehlivou, ale zároveň zdravou ochranu. Oproti jednorázovým (syntetickým) vložkám jsou látkovky nejen hezčí a pohodlnější, ale i zdravější, ekologičtější a v neposlední řadě levnější. Využijete je na všechny situace spojené s gynekologickými potížemi, přičemž u většiny jsou dokonce vhodnější, stejně jako jsou tou nejzdravější ochranou při menstruaci, inkontinenci nebo v období šestinedělí. 

Kdy používat látkové vložky:
  • pro každodenní pocit čistoty
  • jako spolehlivou ochranu při inkontinenci
  • při mykózách a infekcích
  • během celého období menstruace
  • po porodu a “ženských” operacích

Výhody látkových vložek:

Pohodlí

Doslova “jako v bavlnce” se budete cítit v našich látkových vložkách. Měkoučké materiály, které na výrobu vložek používáme jsou poddajné a velmi příjemné na dotyk. Pocit pohodlí, zvláště pokud používáte syntetické jednorázové vložky je nepopsatelný a ohromí vás hned při prvním vyzkoušení. V pozadí nezůstává ani celkový vzhled vložky, sympatický tvar a nápaditý design, díky kterému jsou opravdovým skvostem mezi pomůckami pro intimní hygienu žen.

Zdraví

Látkové vložky jsou zdravější hned z několika důvodů, jedním z nejvýznamnějších je, že nepřijdete do styku s žádnými chemikáliemi, protože látkové vložky se vyrábí z přírodních materiálů a tudíž neobsahují žádné absorpční gely (většinou na bázi polyakrylátů), propustné fólie z polypropylénu, nepropustnou polyethylenovou vrstvu a nejsou ani parfémované. Jednorázové vložky bývají také běleny chlorem, což nemá žádný praktický význam, jde pouze o estetickou záležitost, která má však velký dopad na naše zdraví (dioxiny). Dalším z významných faktorů, který hraje do karet látkovým vložkám je fakt, že jsou mnohem prodyšnější, což zabraňuje nepříjemnému pocitu vlhkosti a případnému zapaření. Díky kombinaci celkové prodyšnosti vložky s použitím antibakteriálních materiálů jejich nošení také předchází množení bakterií či kvasinek a tak se mnoho žen po přechodu na látkové vložky zbaví i letitých problémů s nepříjemnými výtoky.

Spolehlivost

Tato přednost zaujme především ženy se silnou inkontinencí či menstruací. Látkové vložky mají totiž stejně jako látkové plenky mnohem vyšší absorbční schopnosti než-li jejich konkurenti - jednorázové vložky. S jistotou je můžete používat i během noci a nemusíte se bát protečení. Pokud máte běžnou či slabší menstruaci, nejspíš vás mile překvapí, že ačkoliv běžně používáte v jednorázu např. denní vložky, s látkovkami Vám budou stačit o řadu nižší, tedy slipové.

Ekologie

Věděly jste, že průměrná žena za svůj život během menstruace spotřebuje až 10 000 jednorázových vložek či tampónů, které se budou rozkládat minimálně 250 let? Používáním moderních látkových vložek se můžete posunout o kousek dál ve svém zero waste konceptu a ušetřit tak naši planetu dalšího zbytečného odpadu. Na jeden cyklus totiž budete potřebovat pouze 20 látkových vložek, které Vám vydrží i déle než 10let. Jsou vyrobeny z přírodních látek, některé kompletně v BIO kvalitě s GOTS certifikací (lze vyfiltrovat pomocí filtru v levém menu).

Ekonomie

Jak jsme zmínili výše, na dalších 10 let si u menstruace vystačíte s nákupem zhruba 20ti kusů látkových vložek. Dle našich výpočtů se Vám investice do látkových vložek vrátí v horizontu 2-3 let. Podívejte se na naše srovnání intimních hygienických pomůcek v přehledné tabulce a zkuste si sama vypočítat svou úsporu:

 

Látkové vložky

Moje spotřeba

Menstruační kalíšek

Mořská houba

Eko/Bio

jednorázové vložky

Klasické

jednorázové vložky

Cena za kus*

155,00 Kč

 

500,00 Kč

159,00 Kč

7,00 Kč

4,00 Kč

Spotřeba za rok

20

 

2

6

300

300

Životnost

10let +

 

5let

6 měsíců

0

0

Náklady za 1. rok

3 100Kč

 

1 000Kč

636Kč

2 100Kč

1 200Kč

Náklady za 5 let

3 100Kč

 

1 000Kč

3 180Kč

10 500Kč

6 000Kč

Náklady za 10 let

3 100 Kč

 

2 000Kč

6 360Kč

21 000Kč

12 00Kč

 * průměrné ceny intimních hyg. pomůcek na českém trhu vs. látkové vložky Breberky z ukázkové sady (viz. níže)

 

IMG_5234a