3. Svrchní vrstva I PULky, Fleecáky, Vlňáčky

❤️ Látkování jednoduše a přehledně III. ❤️

- VRSTVY V LÁTKOVÉ PLENĚ

- SVRCHNÍ (NEPROMOKAVÁ) ČÁST = PULky, fleecáky, vlňáčky

- ÚDRŽBA

Rychloopakování - jednotlivé části látkové pleny:

1. separační vrstva (ta nejblíže k pokožce miminka)

2. savá vrstva (část s absorbční schopností - kalhotkové plenky, čtverce, vícevrstvé plenky..)

3. nepropustná vrstva (PUL kalhotky, fleecaky, vlňáčky..)

vrsty v plence s popiskem

 

Svrchní (nepromokavá) vrstva


Je poslední vrstvou a zajišťuje aby se "náklad" z plenky nedostal ven.Svrchní kalhotky se vyrábí buď jako klasické plenkové kalhotky anebo v natahovací verzi ze 3 základních materiálů: PUL, VLNA a FLEECE, které si teď postupně představíme:

 

1) PULky nebo-li svrchní kalhotky z PULu

  • PUL je zkratka pro polyester laminovaný polyurethanem (většinou 1mil zátěru) jedná se o tenoučký materiál, který se dobře přizpůsobí proporcím miminka
  • díky moderním materiálům jsou kalhotky nepromokavé, ale přesto prodyšné (lze je přirovnat k funkčním materiálům jako např. goratex a softshell)
  • skvělým pomocníkem na PUL kalhotkách mohou být (zvláště u novorozenců a dětí s řidší stolicí) tzv. dvojité gumičky nebo-li křidélka, která zajišťující větší spolehlivost proti protečení (pozn. vyrábíme obě varianty tzn. s i bez křidélek)
  • nejčastěji se kalhotky lemují jemný fleecem (jeho nespornou výhodou je, že neotlačuje a je tudíž perektní pro baculatá miminka) nebo lemovací gumičkou (ta miminko více objímá a je vhodná pro děti, které reaguji na fleece podrážděním pokožky).
  • vyrábí se v obou variantách, buď jako klasické kalhotky na suchý zip či patentky anebo natahovací tzv. PUL-UP
  • nemusí se prát po každém použití, stačí je vyvětrat, případně vytřít hadříkem (pokud jsou však kalhotky pokakané nebo je lem nasáklý močí, je praní samozřejmě na místě)
  • velkou přednostní je rychlé schnutí, po vyndání z pračky jsou kalhotky téměř suché a stačí počkat jen chvilku na doschnutí lemů

kocky ve vesmiru

 

❤️ Pozn. naše svrchní kalhotky z ECO PULu mají VEGAN CERTIFIKACI ❤️

PUL Fabric by Eco-PUL™CPSIA and Certifications + Prohlášení

eco-pul-color-set

 

2) FLEECáky nebo-li svrchní kalhotky z fleecu

  • fleecové svrchňáčky jsou pomyslným středem mezi PUL kalhotkami (jsou prodyšnější než PULky) a vlňáčkami (ty jsou sice nejprodyšnější, ale zase pracnější na údržbu)
  • vyrábí se opět jako klasické kalhotky na suchý zip či patentky (také ve variantě s a bez křidélek) anebo natahovací
  • nejčastěji se používají na noc právě pro svou vyšší prodyšnost
  • pozor, jejich nevýhodou je, že pod tlakem mohou provlhat a nejsou tudíž vhodné např. pro starší děti na delší cestu v autosedačce nebo třeba na nošení v šátku či nosítku
  • stejně jako svrchní kalhotky z PULu se nemusí prát po každém použití a stačí je vyvětrat (pokud je však fleece nasákly močí či od hovínka šup s nimi do pračky)
  • z pračky vyndaváme i tyto svrchní kalhotky prakticky suché

fleecae

2) VLŃÁČKY nebo-li svrchní kalhotky z vlny 

  • vlněné svrchní kalhotky jsou nejprodyšnější variantou svrchní nepromokavé vrstvy
  • mají perfektní termoregulační schopnost (v létě chladí x v zimě hřejí)
  • jsou 100% přírodní (ale samozřejmě se jedná o výrobek živočišného původu)
  • díky samočistící schopnosti vlny se perou minimálně a stačí je pouze větrat (pokud jsou znečištěny od hovínek tak samozřejmě vypereme)
  • na výběr jsou 2 typy ušití: z metráže - klasické kalhotky (opět s a bez křidélek) anebo natahovací a pak háčkované - které se také dělají v obou provedeních, přičemž natahovací s trochou cviku zvládne zhotovit šikovná babička :)
  • jejich nepromokavost se zajišťuje tzv. lanolinováním nebo-li lanolinovou kůrou, kdy vlňáčky po každém praní “naimpregnujeme” bezvodým lanolinem

 vlnacky

 

 

ÚDRŽBA

1) Pulky a fleecaky 60%20bez%20susicky

Péče o svrchní kalhotky z PULu a FLEECu je téměř stejná. Plenku nejprve očistíme od případných zbytků stolice a poté vhodíme do prádelního koše/kyblíku, navlhlé/načichlé můžeme do kyblíku hodit rovnou. Stejně jako u předchozích dvou vrstev je potřeba plenky nejdříve vymáchat v samostatném programu a teprve poté prát na 60°C. Oproti 2 předchozím vrstvám však (separační a savé) můžeme oba tyto druhy svrchňáčků můžeme prát v mydlových prostředcích a aviváži (s tou to však doporučujeme nepřehánět, přeci jen je to zbytečná chemie na prdelce miminka).

Pozn. pokud by se Vám zdálo, že fleecové kalhotky propouští tekutinu zbytečně brzy, lze je právě použitím mýdlového prostředku “naimpregnovat” tak, aby tekutiny více odpuzovaly a ty se pořádně vsákly do savé části pleny. Svrchní kalhotky z PULu ani fleecu nesušičkujeme (ani nesušíme na přímém slunci nebo teplém topení), docházelo by k rychlejšímu opotřebení materiálu a vzhledem k tomu, že plenky vyndaváme z pračky opravdu téměř suché je to i zbytečná ztráta času.

 

2) Vlněné svrchní kalhotky

Co se údržby týče jsou jednoznačně nejnáročnější, ačkoliv se díky samočistícím účinkům vlny perou opravdu minimálně (cca 1x za 3týdny pokud nejsou od stolice) a s trochou praxe to lze zvládat levou zadní. Kalhotky pereme především ručně ve vlažné vodě a speciálním přípravku na vlnum, otočené naruby. Vzhledem k negativním zkušenostem nedopručujeme praní v pračce byť by měla program na vlnu a rovněž ani sušička není v tomto případě vhodným pomocníkem. Po vyprání je nutné plenku “naimpregnovat” již zmiňovaným procesem lanolinování.

 

Lanolinování

na 1 kalhotky potřebujeme:

  • vrchovatou lžičku bezvodého lanolinu
  • hrnek teplé/horké vody
  • dětský šampón (šetrný přípravek)
  • ručník

 

V teplé vodě rozmícháme lžičku lanolinu (je potřeba aby se rozpustil) a přidáme pár kapek dětského šamponu. Vznikne nám bělavá směs, které se pracovně říká mléčná emulze (pokud nevznikla, přidejte více šamponu) a nyní už stačí pouze dolít studenou vodu tak, aby byla směs vlažná a vlňáčky se nesrazily. Ideální je lanolinovat kalhotky naruby a to alespoň 3hodiny s tím, že je občas trochu promneme, aby se lanolin dostal skutečně všude. Po lanolinové lázni vlňáčky vždy propláchneme ve vlažné vodě, kvůli vymáchání zbytků dětského šampónu, který by mohl miminko dráždit. Po propláchnutí vlňáčky jemně pomačkáme v ruce, aby se vymačkala nasáklá voda a převrátíme zase zpět z rubu (jako kdybyste je chtěly nasadit miminku), vložíme mezi ručník a pomačkáme, aby se z vláken vysála i zbytková voda. Poté už necháme jen volně doschnout a je hotovo!